03/17/2022
от Admin Admin

Сформирайте група онлайн, популяризирайте музиката си, купувайте персонализирани бийтове, звукови части и споделете вашия Beat или Track като безплатна линия с нас. Сътрудничете, за да създавате бийтове онлайн с най-добрите лууп мейкъри от цял свят във Форума за музиканти и бийтмейкъри. Бъдете в крак с музикалните новини и се учете от видеоуроците на FL Studio и статиите в блога . Безплатно изтегляне на DAW музикален софтуер , VST и инструментални пакети за FL Studio, Pro Tools, Logic, Ableton и как да използвате най-популярния безплатен софтуер DAW, Fruity Loop Plugins, MIDI и др.

Universal Audio 1176 – вечен компресор

1966 г. беше важна година в професионалния аудио свят, тъй като видя значителни промени в технологията за запис и обработка. Тръбите звучаха страхотно, но бяха трудни за поддръжка, износваха се или се стопяваха и трябваше да се сменят доста често. Бил Пътнам, чрез своите експерименти с твърдотелна технология, разработи предусилватели и компресори, които разчитат на транзистори, а не на вакуумни тръби. В резултат на това неговите лампови компресори 175 и 176 бяха преработени и преименувани като Urei 1176 FET (транзистор с полеви транзистори), базиран на компресор, който беше пуснат през 1968 г., като пиков ограничител и усилвател за изравняване.

Времето за атака на 1176, по време на пускането, беше нечувано преди това и той остава един от най-бързите компресори за атака до момента, с време за атака от 20 микросекунди, само 0,0002 секунди. При тази почти мигновена скорост той е в състояние да улови почти 100% от преходните процеси в инструменти с бърза атака като барабани и акустични китари и се справи с тежка вокална компресия, без дори да се изпоти. Това се оказа една от основните точки за продажба на 1176 и единиците започнаха да набират популярност по целия свят. Друга уникална характеристика на този компресор беше, че той обичаше да бъде силно удрян по отношение на нивото на сигнала. Средно 1176 звучеше най-добре, когато извършваше 5-7dB намаляване на усилването, а не 3dB средно за повечето компресори. Схемата на FET щедро ще придаде на аудио източника характерно хармонично оцветяване, дори когато компресията не се използва, и тези хармоници ще стават все по-очевидни, тъй като компресорът ще работи по-усилено. Всъщност ефектът беше толкова приятен, че спомагателното използване на 1176 беше като устройство за аудио оцветяване, с контрол на атаката на компресора, зададен на „Изключено“. Предусилвателят също имаше около 45 dB чиста височина, което направи компресора използваем и като микрофонен предусилвател.

Как работи 1176

1176 се превърна вероятно в най-известния пример за компресор с обратна връзка (за разлика от стила с подаване напред). Всеки компресор има верига за откриване, която казва на веригата за компресия кога да регулира нивото на входящия сигнал. Компресорите с подаване напред имат детектор, поставен преди веригата за компресия, но компресорите с обратна връзка го имат след веригата за компресия. Това води до много леко забавяне на времето за атака и веригата на детектора прекарва по-голямата част от времето си в слушане на вече компресиран сигнал, което прави самата компресия да звучи по-плавно и по-музикално. В случая на 1176, първото нещо, което аудио сигналът удря, е линеен входен трансформатор, който оцветява звука и го прави хармонично богат. Следващата част от веригата включва FET (транзистора), който действа като контрол на променливо напрежение, изпращайки различни сигнали към веригите за компресия и откриване. След това сигналът преминава през изходен трансформатор, който прилага друг слой оцветяване към сигнала на излизане от процесора. Наличието на толкова много „непрозрачни“ компоненти във веригата означаваше, че FET трябваше да работи в много тесен линеен диапазон и трябваше да се вземат мерки за затваряне на отрицателната обратна връзка на изходния усилвател, за да се ограничи оцветяването до музикални и полезни хармоници, а не пълноценно, тежко изкривяване.

Компресорът има променлив (но неконтролируем) праг, който зависи от избраното съотношение. Съотношенията 4:1 и 8:1 бяха предназначени да се използват за компресиране, а 12:1 и 20:1 за ограничаване. Колкото по-високо трябва да бъде съотношението, толкова по-висок става и прагът за компресия. Най-ниското съотношение също имаше най-меката крива на компресия или коляно, което стана по-стръмно и по-подобно на плато с увеличаване на съотношението. Контролът на усилването на входа се използва за задвижване на сигнала до необходимото количество, за да достигне прага, а контролът на изхода компенсира всяко усилване, загубено по време на компресията, въпреки че силното задвижване на входа също означаваше да се намали контролът на изхода, за да поддържайте постоянни пикови нива през процеса. Много уникална характеристика на компресора по време на пускането беше фактът, че времето за атака и освобождаване бяха непрекъснато променливи, а не променливи на стъпки. Това даде на инженера много прецизен контрол върху времевите константи на компресора и им позволи да оформят обвивките по-точно и музикално.

Всеки от бутоните за съотношение на 1176 е предназначен да се използва изключително, но беше открито, че натискането на четирите бутона заедно води до напълно разл.наемете звука, произвеждан от устройството. Не само значително увеличи хармоничното съдържание на единицата, но също така направи забележими разлики в характеристиките на атака и освобождаване. 1176 винаги е бил програмно зависим компресор, който реагира уникално на материала, който се подава в него. Тази зависимост от програмата се увеличава, когато всички бутони са натиснати и въпреки че реакцията на преходните процеси остава последователна и вярна, характеристиките на освобождаване стават още по-чувствителни от обикновено към материала, който се подава в компресора. Съотношението на този режим е някъде между 12:1 и 20:1, а кривата на компресия развива много твърдо коляно и става като плато, граничещо много близо до ограничаващата територия. Комбинацията от всичко това придава на режима с всички бутони неговия характерен пренапрегнат, наситен звук и може би се е превърнал в парти парчето на компресора.

Заключение

Безопасно е да се каже, че хиляди марки са създали 1176 реплики или почит, откакто компресорът придоби култов статус, и почти всеки производител на плъгини има плъгини, които трябва да звучат като и понякога да изглеждат като 1176 като добре. Първият производител, който създаде клонинг 1176, беше Purple Audio с техния MC77. Съвременните ревизии и подобрения са го превърнали в „оригинален“, уникален компресор сам по себе си и дори вече има налична за закупуване версия на модула с добавка. Black Lion Audio, по-специално, пресъздаде синята лента 1176 на известния микс инженер Chris Lord-Alge на „еднорога“ и я нарече Bluey. Warm Audio също прави доста верен 1176 клонинг.

Коментари

Няма намерени мнения

Напиши отзив

FAQ

No FAQ found